وبلاگ

التراسونیک و مه پاش

16 آذر 1394

دو نوع اصلی رطوبت سازها التراسونیک و مه پاش می باشد و در حالی که هر دو می توانند موجب ایجاد رطوبت شوند، تفاوت های آشکاری در چگونگی تولید بخار و رطوبت و مزایا و معایب هر یک وجود دارد. اساسا سه تفاوت عمده بین دستگاه بخار ساز التراسونیک و مه پاش وجود دارد.

دستگاه رطوبت ساز التراسونیک از ارتعاشات صدا با فرکانس بالا برای تولید مه استفاده می کند و موجب افزایش رطوبت در محیط می شود.

بعضی این نوع رطوبت ساز را ترجیح می دهند زیرا به علت عدم وجود آب گرم ایمن تر بوده و خطری هنگام گرم کردن آب وجود ندارد و عملکرد بی صدا تر خواهد بود.

دستگاه های مه پاش یکی از روش های سنتی برای ایجاد رطوبت بوده که قطرات آب را در محیط پخش می کنند و بسیار پر صدا تر از نمونه التراسونیک می باشند و به علت تکنولوژی ساده آنها دارای قیمت کمتری هستند.

 قیمت

دو نوع کاملا متفاوت از سیستم های رطوبت، که قطعا دارای تفاوت های قابل توجه در عملکرد می باشند. سیستم های مه پاش ارزان تر بوده ، اما اکثر فیلترهای آن – معمولا فتیله سبک – نیاز به شستشو و نگهداری مرتب هر دو ماه دارند.

بنابراین هزینه کمتر هنگام خرید هزینه های نگهداری بیشتر را به دنبال دارد. هزینه های جایگزینی فیلتر نیز با توجه به اندازه و برند متفاوت است.

از سوی دیگر، در دستگاه التراسونیک از فیلتر استفاده نمی شود و طبیعتا هزینه بیشتری هنگام خرید نسبت به مدل مه پاش دارد. در این دستگاه نیازی به تعویض فیلتر نبوده، اما همچنان نیاز به نگهداری دوره ای برای جلوگیری از کپک و باکتری می باشد.

عملکرد بدون صدا

به علت استفاده از رطوبت ساز در بیمارستان ها مدارس و منازل جای تعجب نیست که بسیاری از مصرف کنندگان یک مرطوب کننده با عملکرد بی صدا را انتخاب کنند.

اگر سر و صدای دستگاه های رطوبت ساز نگرانی اصلی شماست، دستگاه بخار ساز التراسونیک بهترین انتخاب است. در حالی که مدل های دیگر با عملکردی بی صدا وجود دارد، اما دستگاه های التراسونیک بسیار بی صدا تر از مدل های دیگر هستند. دلیلش عدم وجود فن می باشد، که در دستگاههای مه پاش معمولا از فن استفاده می شود که موجب سر و صدا نیز می شود.

برخورد با گرد و غبار

رطوبت سازهای التراسونیک تمایل به تخلیه گرد و غبار نسبت به دستگاه های مه پاش دارند. این گرد و غبارها که در واقع ذخایر معدنی آب هستند، هر چه آب سخت تر باشد شدید تر خواهند شد. آب سخت به علت حضور ذخایر معدنی در آب ایجاد می شود .

دیگر کاربردهای رطوبت ساز اولتراسونیک :

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    Cart